Baradla barlang

Az egykori Gömör-Tornai-karszt területén található Aggteleki Nemzeti Park számos egyedülálló természeti és kultúrtörténeti értéknek ad otthont. Hazánk nemzeti parkjai közül ez volt az első, melyet elsősorban a földtani természeti értékek, felszíni formák és a felszín alatt húzódó barlangvilág megóvása érdekében hoztak létre.

1995-ben az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt területén található barlangok felkerültek az UNESCO Világörökségi listájára.  A víznyelőbarlangok, forrásbarlangok, patakos barlangok, cseppkőbarlangok, kristálybarlangok, jégbarlangok, zsombolyok tömeges előfordulása, a barlangok sajátos élővilága, továbbá régészeti és páratlan őslénytani leleteket tartalmazó barlangok és az egyéb karsztjelenségek nagyszámú jelenléte így együttesen, egyetlen jól körülhatárolható és nem is túlságosan nagy kiterjedésű karsztvidéken valóban egyedülálló a világon. Az Európában fellelhető 28 denevérfajból 21 faj megtalálható az Aggteleki-karszt barlangjaiban.

Ezen a területen található Magyarország leghosszabb barlangja a Baradla-barlang. A barlang neve a szláv eredetű bradlo (bradla) szóból származik, melynek jelentése „sziklás domb, sziklacsoport”, ezzel is utalva az aggteleki barlangbejáratnál található 51 m magas sziklafalra. A szlovák határon is átnyúló, több mint 25 km összhosszúságú Baradla-Domica barlangrendszer hazánk egyik legismertebb és cseppkőképződményekben leggazdagabb barlangja.  A közel 2 millió éves barlang születése két „alvilági” patak (Acheron és Styx) oldó és koptató munkájának köszönhető. Az 1 órás 1 km-es aggteleki rövidtúra keretein belül a látogatók egy fényjátékkal egybekötött zenei előadásnak lehetnek fültanúi a remek akusztikájú Hangverseny teremben, ahol rendszeresen kerül sor zenés rendezvények, különböző koncertek megrendezésére. A túra során a vendégek megcsodálhatják a „Csontháztermet”, „Teknősbéka-terem” névadóját és a képződményekben gazdag „Oszlopok Csarnokát”.
Zenehallgatásra a barlang és egyben Magyarország legnagyobb barlangcsarnokában, az Óriások termében is van lehetőség, mely egy 2 órás Vörös-tói középtúra keretein belül tekinthető meg. A 2,3 km hosszúságú túraszakaszon - mely a Styx patak medre mellett kanyarog – utunk során találkozunk a mennyezetről függő Polippal és a mellette álló Alabástromszoborral. A túra jellegzetessége, hogy itt található hazánk legnagyobb cseppkőképződménye, a közel 900 tonnás és mintegy 20 m magas „Csillagvizsgáló”. Számos fantáziát megmozgató képződmény ékesíti a barlang további szakaszait, mint például a Sárkányfej, Gőzmozdony, Meseország, Pisai ferdetorony és a Korinthoszi oszlop. A túra a barlang jósvafői kijáratánál ér véget, ahol a vendégek megtekinthetik a neves barlangkutató, Kessler Hubert Emlékházát is. A látogatókat busszal szállítják vissza a Vörös-tói Látogatóközponthoz.

A kalandot kereső barlanglátogatók 4 órás (Raisz Keresztély Emléktúra), 5 órás (Hosszútúra) és 7 órás speciális (Retek-ági túra) barlangtúrák keretein belül kiépítetlen szakaszokon keresztülhaladva fedezhetik fel a Baradla barlang rejtett szépségeit. A több órás különleges barlangtúrák során akkumulátoros lámpákat, sisakokat biztosítunk vendégeink részére, illetve overallok kölcsönözhetők.  A Baradla-barlang mellett további 5 barlang (Béke-, Kossuth-, Meteor-, Rákóczi-, Vass Imre-barlang) várja a mélység titkait felfedezni kívánó vendégeket. A különböző nehézségű és hosszúságú extrém túrákon való részvétel csak előzetes bejelentkezés esetén lehetséges. Bővebb információ a www.anp.hu honlapon található.

 
Képek:
 
A portál a Turisztikai célelőirányzatból került támogatásra.